You are currently viewing SĄNARIŲ TRAŠKĖJIMAS:

SĄNARIŲ TRAŠKĖJIMAS:

SĄNARIŲ TRAŠKĖJIMAS:

KAIP JĮ SUMAŽINTI?

Staigiai atsikėlėte ir sutraškėjo keliai, pasukote galvą – trakštelėjo kaklas. Pažįstama situacija? Vieniems tai nutinka dažniau, kitiems rečiau, bet kiekvienas esame pajutę traškančius sąnarius. Ar sąnarių traškėjimas yra ligos požymis? O gal jį įmanoma sumažinti? Aptarkime bene dažniausius klausimus apie sąnarius, skambančius gydytojų kabinetuose.

Kodėl trašką sąnariai?

Sąnario traškėjimą gali lemti įvairios priežastys. Viena jų – sąnarių paviršių trintis. Sąnarių kremzlės, saugančios sąnarius nuo tiesioginės trinties, su laiku dėvisi. Dėl šios priežasties lieka vis daugiau šiurkštaus ploto, į kurį besitrindami sąnariai skleidžia traškesio garsą. Taigi šiuo atveju traškesys reiškia teigiamą dalyką – jog sąnarius saugančios kremzlės yra pakankamai.

Kita dažna sąnarių traškėjimo priežastis yra dujų sankaupos. Kai mažyčiai dujų burbuliukai ištrūksta iš sąnario, girdimas traškesio garsas. Tai natūralus organizmo procesas, nesiejamas su ligomis. Be to, tai padaryti galime ir patys – pasukinėjus kaklą ar spustelėjus pirštų sąnarius. Galbūt vaikystėje net teko girdėti, kad tyčinis sąnarių traškinimas yra nesveika, tačiau tai įrodančių mokslinių tyrimų nėra.

Sąnariai traška sporto ar fizinio krūvio metu? Tai visiškai normalu. Kuomet sąnarys gauna didelę apkrovą ar patiria besikartojančius judesius, įsitempia raumenys. Raumenų įsitempimas gali sąlygoti didesnę kaulų trintį ir tuo pačiu – traškėjimą. Po sporto ar kitos aktyvios fizinės veiklos rekomenduojama atlikti tempimo pratimus. Tai ne tik labai naudinga sąnariams, bet ir padeda sumažinti raumenų įtampą.

Tiesa, kartais sąnarių traškėjimas gali būti ligos požymis. Suklusti reikėtų, jei sąnario traškėjimą lydi skausmas ir (ar) tinimas. Tai gali būti artrito, uždegimo, traumos ar kitokio sąnarių pažeidimo ženklas. Tačiau jeigu sąnariai traška, bet nekelia skausmo, sąstingio (užsiblokavimo), tinimo ar kitokio diskomforto, sunerimti nereikėtų. Vis dėlto, kiekviena situacija yra individuali ir nusiskundimus rekomenduojama aptarti su gydytoju-ortopedu.

Ar yra gydymas nuo sąnarių traškėjimo?

Buvo aptartos kelios skirtingos sąnarių traškėjimo priežastys. Jas galima skirstyti į keliančias skausmą ir nekeliančias skausmo.

Pirmuoju atveju, kuomet sąnariai traška, bet nekelia papildomo diskomforto, gydymas nėra taikomas. Vis dėlto, egzistuoja profilaktikos traškėjimui mažinti.

Nepaisant amžiaus ar fizinio pasirengimo, rekomenduojamas fizinis aktyvumas, pritaikytas jūsų savijautai ar sveikatos būklei. Normalus žmogus kasdien bent 30 min. turi atlikti aktyvią fizinę veiklą: bėgioti, važinėti dviračiu, šokti, sportuoti sporto klube ar greitai vaikščioti. Jeigu turite sveikatos sutrikimų ar apribojimų, sporto programa pritaikoma individualiai. Be to, aktyvus gyvenimo būdas yra geriausia prevencija ne tik nuo sąnarių traškėjimo, bet ir širdies sutrikimų, sąnarių ligų ir t. t.

Taip pat svarbi sveika ir subalansuota mityba. Tik visas reikalingas maistines medžiagas gaunantys sąnariai funkcionuos tinkamai. Kasdien organizmą aprūpinkite vitaminais ir mineralais, gaunamais su maistu. Stenkitės keisti mitybos racioną, kad aprėptumėte kuo daugiau įvairių maisto kultūrų. Rinkitės šviežią ir neperdirbtą maistą, lankykitės turguose ir vietinių ūkininkų parduotuvėse, kad išvengtumėte ilgos transportavimo grandinės. Jeigu tyrimai parodė, jog jums trūksta kurių nors vitaminų ar mineralų, mitybą papildykite maisto papildais. Laikotės vegetariškos arba veganiškos mitybos? Būtinai pasirūpinkite vitaminais ir mineralais, kurių labiausiai trūksta nevartojant gyvūninės kilmės produktų. Dažniausiai tai yra B grupės vitaminai ir geležis.

Vis dėlto, jeigu sąnarių traškėjimą lydi daugiau simptomų, vertėtų nedelsiant kreiptis į gydytojus. Simptomai, įspėjantys apie galimą ligą ar traumą: skausmas, tinimas, sąnario užsiblokavimas, paraudimas, kaitimas, deformacija ir pan. Pajutus šiuos simptomus, diagnozių sąrašas gali variuoti nuo uždegimo ar traumų iki atrito.

Sąnario uždegimo gydymas nėra sudėtingas – gydytis galima namuose. Įprastai paskiriami priešuždegiminiai vaistai, kurie drauge malšina skausmą. Skaudamos vietos patartina nejudinti, nesiimti fizinės veiklos. Jeigu tai įmanoma, pravartu išsiaiškinti uždegimo priežastį. Tai gali lemti per didelis arba per mažas fizinis krūvis, pasikartojantys judesiai darbo ar sporto metu ir pan. Supratus, kokios priežastys gali lempti uždegimą, galima užkirsti kelią uždegimams ateityje.

Trauma gydoma atsižvelgiant į jos sunkumą. Jeigu tai sumušimas, pakaks vengti fizinės apkrovos, šaldyti skaudamą vietą. Tačiau rimtesnės traumos, tokios kaip raiščių, raumenų patempimai ar trūkimai, kaulų lūžiai ar išnirimai, reikalaus profesionalų dėmesio. Priklausomai nuo traumos sudėtingumo, gali būti reikalinga chirurginė intervencija.

Dažniausiai traumas patiria aktyvų gyvenimo būdą propaguojantys žmonės, todėl jiems svarbu būti ypač atsargiems. Esant traumų rizikai, būtina pasirūpinti raumenų, kaulų ir sąnarių maitinimu (per mitybą ir maisto papildus), poilsio režimu, tinkama sporto programa, sąnarių apsaugomis, jeigu jos yra naudojamos.

Galiausiai – visų tipų artritas. Šios ligos metu paveikiamas sąnarių kremzlių audinys. Jis dėl ligos ar amžiaus ima nykti ir mažinti apsauginį barjerą tarp sąnarių. Kremzlei sunykus, sąnarių niekas nesaugo ir jie patiria tiesioginį kontaktą – sąnariai trinasi vienas į kitą ir tokiu būdu žaloja kaulų paviršių. Tokia būklė yra ypač skausminga, o negydomas sąnarys užsiblokuoja, taip apsaugodamas pacientą nuo dar didesnio skausmo. Galiausiai koja tampa neveiksni, tai smarkiai mažina gyvenimo kokybę.

Artritas gydomas atsižvelgiant į tai, kiek liga yra pažengusi. Ankstyvoje ligos stadijoje gali užtekti kineziterapijos programos. Judėjimas gali padėti išvengti ligos progresavimo, be to pacientui leidžia vėl pasijausti mobiliam, mažina skausmą. Tačiau ligą aptikus per vėlai, įprastai skiriama sąnario keitimo operacija.

Pacientams atliekama dalinė arba viso sąnario keitimo operacija, priklausomai nuo sąnario pažeidimo. Po operacijos taikomas tolimesnis gydymas, po kurio pacientas grįžta į normalų gyvenimą, atgauna darbingumą, mobilumą. Su dirbtiniu sąnariu žmogus beveik neturi apribojimų, todėl tai nesumažina jo gyvenimo kokybės. Pooperacinis laikotarpis trunka apie pusę metų.

Nuotraukų šaltinis Shutterstock.

Susisiekite su mumis:

+370 46 400002

+370 655 52672

info@osteca.lt

Turite klausimų?

Susisiekite su mumis:

+370 46 400002

+370 655 52672

info@osteca.lt