You are currently viewing ČIURNOS SKAUSMAS:

ČIURNOS SKAUSMAS:

ČIURNOS SKAUSMAS:

PATARIMAI IR PRIEŽASTYS

Čiurna yra viena iš dažniausiai ir lengviausiai pažeidžiamų kūno vietų. Susižeisti čiurną galima bėgiojant, žaidžiant krepšinį ar tiesiog einant gatve, o lengvą nikstelėjimą turbūt esate patyrę ne kartą. Tačiau dėl kokio skausmo reikėtų sunerimti, o kada pakaktų poilsio režimo?

Čiurnos skausmo priežastys

Viena dažniausių čiurnos traumų, kuri sukelia itin nemalonų skausmą, yra patempimas. Čiurnoje yra daugybę raiščių ir sausgyslių, kurios užtikrina sąnario stabilumą, tačiau drauge yra lengvai pažeidžiamos. Todėl patempimą be išimčių patiria įvairaus amžiaus sportuojantys ir nesportuojantys žmonės, nesvarbu, įvykus traumai jie aktyviai leido laiką ar tiesiog lipo laiptais.

Pirmiausiai patempimas pasireiškia skausmu čiurnos srityje. Netrukus po traumos pradeda matytis tinimas, sunku remtis ar eiti sužeista koja, jaučiamas sąnario sustingimas, apsaugantis nuo dar didesnio skausmo. Patempimui būdinga tai, jog visi simptomai pasireškia iš karto įvykus traumai.

Dar viena čiurnos skausmo priežastis, kurios simptomai pasireiškia nedelsiant po įvykio, yra lūžis. Įprastai lūžis įvyksta dėl nesėkmingo kritimo ar kitokio nelaimingo atsitikimo metu. Įvykus čiurnos lūžiui, juntamas didelis skausmas, prarandamas mobilumas, gali matytis tinimas čiurnos srityje. Atviro lūžio metu galimas kraujavimas.

Čiurnos skausmas gali pasireikšti ir ne iš karto. Jeigu turėjote padidėjusį fizinį krūvį, pavyzdžiui, lankėtės pirmoje treniruotėje arba jums padidino jos intensyvumą, kopėte į kalnus, daug bėgiojote ir pan., tačiau čiurną skauda tik kitą dieną, tikėtina, jog įvyko sąnario perkrova. Sąnario perkrova yra pavojinga, nes gali pažeisti kremzlinį audinį, todėl fizinį krūvį reikėtų pasirinkti atsakingai.

Artrozė, osteoartritas ar bet kuri kita artrito forma gali būti dar viena kojos skausmo priežastis. Laikui bėgant, dėl amžiaus, traumų ar ligų ima nykti kremzlinis audinys, saugantis sąnarius nuo tiesioginės trinties. Prasidėjus šiems negrįžtamiems procesams, fizinės veiklos metu (einant, lipant laiptais, minant dviratį ir pan.) iš pradžių čiurną maudžia, o po to skauda. Ligai įsisenėjus, čiurną skauda net ramybės būsenoje: sėdint ar naktį miegant. Vėliau skausmas ima blokuoti sąnarius ir pamažu prarandamas sąnario mobilumas.

Visos artrito formos smarkiai žaloja sąnarius ir sukelia didelį skausmą, tad jeigu juntate pasikartojantį kojos sąnario skausmą, svarbu nedelsiant kreiptis į gydytoją.

Čiurnos skausmo gydymas

Čiurnos traumų ar ligų gydymas kiekvienam pacientui parenkamas individualiai, tačiau galima peržvelgti dažniausiai taikomus gydymo metodus.

Jeigu įvyko nepavojinga sveikatai čiurnos trauma, tokia kaip patempimas arba nikstelėjimas, pirmiausiai reikėtų apriboti fizinį krūvį ir skirti laiko poilsiui. Kineziterapiniai pratimai gali palengvinti gijimą ir leisti greičiau grįžti į normalų ritmą.

Panašiai gydoma sąnarių perkrova. Patyrus perkrovą, svarbiausia užtikrinti poilsį ir mažinti fizinį krūvį. Vadovaujantis kineziterapeuto sudaryta programa, įmanoma sumažinti skausmą bei pagreitinti gijimą.

Esant lūžiui, būtina nedelsiant kreiptis į gydymo įstaigą. Lūžis patvirtinimas rentgeno tyrimu, o pagrindinė gydymo priemonė yra kaulų imobilizavimas. Įprastai imobilizavimas trunka nuo mėnesio iki dviejų. Tiksli trukmė priklauso nuo lūžio vietos.

Sudėtingesnis gydymas skiriamas esant kuriai nors artrito formai. Ankstyvoje artrito stadijoje ligą galima pristabdyti – lankant gydomąsias terapijas ir vykdant kineziterapinę programą, kremzlės dėvėjimasis neprogresuoja. Tačiau jeigu į medikus kreiptasi vėlai, gali būti pasiūlytas dalinis arba viso sąnario keitimas.

Sąnario keitimo operacija nėra sudėtinga, o tinkamai prižiūrimas implantas tarnauja ilgą laiką. Įprastai žmonės po sąnario keitimo operacijos skirtumo tarp tikro sąnario ir implanto nejaučia, o jų gyvenimo būdas ar laisvalaikis nėra apribojamas.

Nuotraukų šaltinis Shutterstock.

Susisiekite su mumis:

+370 46 400002

+370 655 52672

info@osteca.lt

Turite klausimų?

Susisiekite su mumis:

+370 46 400002

+370 655 52672

info@osteca.lt